אקטואליה

מהי אקטואליה ומדוע כה חשוב לנו להיות מעורים בנושאי פוליטיקה ונושאים חדשותיים אחרים?


אקטואליה הינה חלק משגרת חיינו. במיוחד כישראלים במזרח התיכון, שבכל 5 דקות יש עדכון על מה שקורה שם או פה, אקטואליה חשובה מתמיד. ננסה לבחון מעט את הנושא.

מהי בכלל אקטואליה? אם כן, במינוח אקטואליה, אנו מתכוונים למה שמתרחש בזמן הנוכחי, שהוא בגדר חדשות, או עדכון חדש לנושא ידוע. אקטואליה בדרך כלל מתייחסת לחדשות פוליטיקה ולנושאים מדיניים, אך בהגדרה המקיפה יותר של הנושא, מתייחס המונח גם לנושאים אחרים שמתעדכנים ושולחים אלינו מבזקים מפעם לפעם, כגון כלכלה, יחסי חוץ, ספורט, תרבות ואפילו רכילות.

צריכת אקטואליה וצריכה של חדשות נעשית באמצעות כלי המדיה השונים. אם בעבר נהגנו לקרוא את עיתון הבוקר, היום עשירה המדיה בצורות פירסום רבות לנושאים חדשותיים ואקטואליים, כגון פירסום בטלויזיה במסגרת מהדורת החדשות (כאשר ישנה מהדורת חדשות בבוקר, אחר הצהריים, בערב ומהדורת לילה, וזאת בנוסף למהדורות החדשות המיוחדות בסופי שבוע או בעת אירועים מיוחדים), מבזקי חדשות ברדיו (שמופיעים ברוב תחנות הרדיו אחת לשעה למשך מספר דקות, ובחלק מן התחנות קיים מבזק קצר גם אחת לחצי שעה), עדכונים שוטפים ברשת האינטרנט, וכמובן בעיתונות הכתובה.

אז מה יש בנושאי פוליטיקה וחדשות שכל כך מעניינים את צרכן האקטואלייה הישראלי? מדוע אנו כל כך אוהבים להיות מעורבים ולהמצא "בתמונה" גם כאשר מדובר בנושאים "כבדים" כגון פוליטיקה של המזרח התיכון? קיימים מספר הסברים הגיוניים לתופעה. הסבר אחד הוא הרצון במעורבות וביכולת השפעה. כאשר אנו יודעים מה קורה, אולי נוכל להשפיע, לעזור, ולתרום את חלקנו לנושא. הסבר נוסף, הוא הרצון לדעת, לספק את יצר הסקרנות, שכן ידיעה מעלימה פחדים שנובעים מחוסר מודעות. הסבר נוסף ולא פחות חשוב, זה הרצון לנושאי שיחה משותפים עם החברים והמשפחה. ידיעה חדשותית מרעישה שכולם מדברים עליה, מושכת אליה רבים שמתעניינים בכדי שיהיה אח"כ על מה לדסקס.

לא משנה הסיבה והדרך שלנו לצרוך אקטואליה, אך חשוב שנדע תמיד להיות מעודכנים בנעשה ובמה שקורה בפוליטיקה, במדיניות הפנים והחוץ, בתרבות ואפילו סתם במי זכה בריאליטי זה או אחר בטלויזיה.