מצבות

לאחר בחירת המצבה המתאימה חשוב להקפיד על טיפוח חלקת הקבר לאורך זמן, וניתן לעשות זאת בעזרת חברת שימור מצבות המתמחה בכך.


בחירת מצבות מעוררת בנו קונוטציה לא נעימה וזה דבר מובן. מוות של אדם קרוב הוא אירוע עצוב וקשה, אך על אף הקושי שבדבר, משפחות הנפטרים מקדישות חשיבה רבה ותשומת לב למצבה שתנציח את יקירהן. רוב הקברים שרואים בבתי קברות הם דומים זה לזה, אך אחדים מהם מלווים במצבות מעוצבות או ייחודיות בדרך כלשהי. על חלקן יש כיתוב מצבות ייחודי או שהן עשויות מחומרים שונים, ועקב כך הן מתבלטות על פני השטח.

את המצבה שבוחרים, נהוג להתקין כ- 30 יום לאחר יום ההלוויה. מיום הזמנת מצבה ועד לסיום הכנתה עשוי לחלוף זמן מה, ולכן מומלץ להזמין את המצבה כבר לאחר השבעה, למרות הקושי הכרוך בכך. יש לקחת בחשבון שבחלק מבתי הקברות בארץ, אלה המנוהלים ע"י חברת קדישא, יש לעמוד בסטנדרטים מסויימים לגבי החומר ממנו עשויות המצבות, גודלן וכו'. חשוב לקחת בחשבון שכל הפרטים הללו לוקחים זמן ואנרגיות שלא תמיד בנמצא, ולכן רצוי להתייעץ עם בעל מקצוע שמתעסק בנושא מצבות וקבורה ביום-יום.

בבתי קברות פרטים לעומת זאת, אפשר לתת לעיצוב המצבות יד חופשית יותר ולתכנן חלקת קבר ייחודית שיתבטא בה הייחוד של הנפטר, האופי שלו או תחביביו. במקרים אלה ניתן לבחור את סוג האבן מתוך כמה סוגי אבנים הקיימות כיום בשוק, ולאפיין את המצבה, שהיא הגורם המשפיע העיקרי על המראה הכולל של חלקת הקבר.

מצבה מאבן חברון היא הסוג הסטנדטי והזול יותר משאר החומרים. מצבות משיש, בזלת, או אבן גרניט הן ייחודיות יותר ולכן גם העלות שלהן גבוהה יותר. ישנן מצבות יקרות אף יותר כאשר מתכננים מצבה מאבן טבעית או סלע גדול במיוחד. מובן שפרט לסוג האבן וגודלה, גם העיצוב והצורה של המצבה משפיעים על המחיר. עבודת המעצב באה לידי ביטוי בבחירתכם, ואם תבחרו מצבה במראה ייחודי ולא סטנדרטי, תצטרכו לשלם על כך יותר.

על רוב המצבות יש כיתוב או חריטה, כאשר ניתן לצבוע את האותיות מבפנים. כיתוב עם התזת חול או אותיות תבליט מברונזה, קרמיקה, זכוכית או ברזל, גם הן אופצייה יפה ומכובדת לכיתוב על קברים ומצבות, אולם זוהי אופצייה יקרה יותר מאשר כיתוב רגיל. חשוב לדעת שסוג החריטה או הכיתוב צריך להתאים לאבן עליה הוא מופיע. התשלום הוא בדרך כלל לפי מספר האותיות כך שכיתוב ארוך הוא יקר יותר. נסו לנסח את הכיתוב על המצבה בצורה חסכונית, מבלי לפגוע ברושם שאתם רוצים להעביר בקריאתו.

בזמן תיכנון המצבה ובחירת החומרים, קחו בחשבון שמצבות עומדות בחוץ כל ימות השנה: בגשם, בשרב, בחום ובקור, ולכן ישנה חשיבות רבה לתחזוקת מצבות ולטיפוח המצבה באופן שוטף. כמו במקרה של רכב שלא טופל מזה שנים, כך גם בתחום המצבות, חלקת קבר שהוזנחה במשך שנים עשויה ללקות בפגמים שונים עם הזמן. אולם אם נטפל בה מידי פעם, נחסוך את עלות הנזקים הגדולים: המצבה עלולה להתעקם, להישחק מחומרים שונים בטבע, ואף במקרים מסויימים להישבר. ועל זה יסכימו כולם שזה לא מכובד ולא יאה. מצבות מוזנחות נראות לא יפות ולמעשה זה דבר עצוב לראות. משפחות שלאחר תקופת האבל הראשונית לא מגיעות אל בית הקברות לעיתים קרובות, יכולות להפקיד את טיפוח המצבה בידי חברה מקצועית שתעשה זאת באופן קבוע. שימור מצבות היא עבודה שוטפת שיש לעשותה כדי למנוע שחיקה ונזקים שונים למצבה.

ישנן גם חלקות קבר שסביבן הוקמה גינה קטנה וגם בה צריך לטפל. קרוביו של הנפטר לעיתים קרובות נוטים להזניח את אותה גינה ולשם כך חברות העוסקות בטיפוח מצבות מציעות גם שירותי גינון והשקייה במקרים כאלה. כך תוכלו להבטיח שגם לאחר שנים רבות חלקת הקבר שהשקעתם בה מחשבה והמצבה שתכננתם עבור האדם האהוב שנפטר, יישמרו לאורך זמן וינציחו בכבוד את זכרו.