עורך דין צבאי

משהו משפט צבאי ומהם תפקידיו של עורך דין צבאי המתמחה בדיני צבא.


משפט צבאי משתמע אצל רובנו כדין בעקבות בעיות משמעתיות, אך למעשה בית הדין הצבאי מתעסק בעבירות בתחומים נרחבים – עבירות ביטחון בצה"ל, עבירות פליליות במסגרת הצבאית, עבירות רכוש ועבירות משמעת חמורות במיוחד. בפסקי דין צבאיים ניתן להבחין בנאשמים ממגוון דרגות עד לדרגות בכירות, קצינים בשירות קבע, חיילים בשירות סדיר ושוחרים שביצעו עבירות במהלך שירות מילואים.

מומלץ להיוועץ בעורך דין העוסק בדיני צבא ומורשה לייצג בבתי דין צבאיים במידה והוגש כנגדך כתב אישום או אם הוזמנת לחקירה במשטרה צבאית חוקרת (מצ"ח), הידע המקצועי והניסיון של עורך דין העוסק בתחום יכול לשפר משמעותית את הסיכויים למניעת טעויות ובחירות שגויות שעשויות לקרות תחת לחץ או מתמימות וחוסר הבנה של הסיטואציה והאישומים. למרות שמרבית החוקים חופפים בין דיני המשפט האזרחי ובין דיני צבא, פסקי דין צבאיים נוטים להיות נוקשים יותר ולהחמיר עם הנאשמים בפסקי הדין ובאופן הענישה, דבר שעלול ללוות את הנאשם שנים רבות לאחר שחרורו מהשירות הצבאי כמו פתיחת תיק פלילי כנגדו ומאסר בפועל בעבור עבירות שבמשפט אזרחי ספק אם היה עומד לדין.

מי שמחפש עורך דין צבאי טוב, או סניגור צבאי, צריך קודם כל להתאים את החיפוש לאופי העבירה, אם אופי העבירה פלילי מומלץ לחפש עורך דין פלילים המתמחה בדיני צבא ולוודא כי אכן יש בחזקתו אישור להופיע בבתי דין צבאיים. במידה והנאשם לא יכול לממן מכיסו עורך דין צבאי, רשאי הנאשם לקבל עורך דין צבאי מטעם הסנגוריה הצבאית ולקבל ממנו ליווי מלא עד תום ההליכים, לקבל ייעוץ והכוונה משפטית ולבקש שיהיה נוכח במהלך חקירות בהן ישתתף ובדיונים שיערכו בבתי הדין הצבאיים בעניינו.