יוגה בהריון

יוגה בזמן ההריון משפרת את הנשימה ועוזרת להירגע. תרגול יוגה באופן קבוע יכול להכין אותך ללידה, וניתן לתרגל יוגה במהלך כל שבועות ההריון.


יוגה היא בעצם שיטה פיזית, פרקטית ומעשית שנועדה להביא אותנו למצב של רוחניות ומודעות לנוכחות שלנו כאן ועכשיו. ישנן מספר שיטות וזרמים ביוגה וכיום ניתן למצוא שיעורי יוגה, יוגה לתינוקות ויוגה לנשים בהיריון. היוגה כוללת תרגילים שעובדים על נשימה, הרפיה ותרגול של הגוף. היוגה עוזרת להגיע לאיזון הורמונאלי בגוף, אימון וחיזוק של השרירים, שיפור הגמישות והרגעה. שימוש ביוגה במהלך חודשי ההריון מסייע בהתמודדות עם ההיריון עצמו ותופעות הלוואי כמו כאבי גב, מתחים ולחצים ותורם להתמודדות עם הלידה עצמה.

חלק חשוב ביוגה הוא תרגול נשימות, שיכול לסייע מאוד בהתמודדות עם צירים במהלך הלידה. השיטות השונות של היוגה מסייעות לנו להיות מודעים לנשימות. בזמן צירים נשימות נכונות יכולות לעשות הבדל גדול. נשים שלא דואגות לנשום כראוי בזמן הצירים, עלולות לחוות יותר כאבים. היוגה מלמדת אותנו לשאוף אוויר מהאף ולנשוף דרך הפה באופן איטי. נשיפת האוויר דרך הפה קלה יותר, משחררת ומקלה על הכאבים. הריכוז בנשימות במהלך הלידה, עוזר ליולדת להישאר באיזון ובתחושת ביטחון.

יוגה בהריון כוללת תרגול חוזר ונשנה של מגוון תנועות ותנוחות, מתוך הבנה כי ניתן להיעזר בתנועות ובתנוחות במהלך הלידה, בה איננו נמצאים במצב סטטי. ביצוע של תנוחות נכונות ותנועה נכונה במהלך הלידה יעזרו לתינוק לנוע באופן נכון בתעלת הלידה ויקלו על כאבי האגן. ככל שמתרגלים יותר ויותר תנוחות ותנועות של יוגה במהלך חודשי ההיריון, כך יהיה קל יותר לבצע אותן במהלך הלידה. כיום מעריכים כי תרגול נכון של יוגה במהלך ההיריון מקל גם על ההתאוששות לאחר הלידה ומאפשר ליולדת לקום מן המיטה מוקדם יותר ולבלות עם תינוקה.

מחקרים רבים הראו כי תרגול של יוגה בהריון ויישומו בזמן הלידה מקטין את הסיכויים לסבוכים בלידה או ללידה מוקדמת ומגדיל את הסיכויים למשקל תקין של התינוק. כיום ידוע כי לתחושות של מתח ולחץ בזמן ההיריון עלולה להיות השפעה רעה על בריאותו של התינוק ונשים רבות פונות ליוגה משום שהיא תורמת רבות לתחושת רוגע והנשימות מאפשרות להגיע לאיזון הורמונאלי נכון אשר מונע רגשות מתח ולחץ.

נשים שנהגו לתרגל יוגה לפני ההיריון יכולות להמשיך בכך משך כל חודשי ההיריון, אך חשוב להתייעץ עם מדריך מנוסה שיתאים את התרגילים להיריון. לנשים שמעוניינות להתחיל לתרגל יוגה בזמן ההיריון כדאי להתייעץ עם רופא ובמידה ואין מניעה ניתן לתרגל יוגה החל מהשבוע ה- 14 להיריון והלאה. כמו בכל ביצוע של פעילות גופנית בזמן ההיריון חשוב לבצע רק תנועות ותנוחות שאינן גורמות לנו לכאב או לחוסר נוחות. חשוב לא להתאמץ יותר מדי על מנת לבצע תנוחה או תנועה מסוימות ולדאוג להקשיב לגוף משך כל הזמן. כיום יש לא מעט מקומות אשר מציעים קורסי יוגה לנשים הרות, מה שמאפשר היכרות עם נשים נוספות אשר נמצאות בדיוק באותו השלב בהיריון.