תעשיית הסרטים לאן?

הקולנוע התפתח מאוד מאז הסרט הראשון, והיום רבים צופים בסרטים בביתם.


תעשיית הסרטים. עולם מלא של פנטזיות הבאות לידי מימוש ממש לנגד עינינו. מיטב המוחות, בעזרת מיטב האפקטים, בשיתוף שחקנים שאנחנו אוהבים לאהוב, או שבקרוב נאהב. כל אלו מתאגדים למעננו ליצירות קולנועיות משובחות. ועד לא מזמן, מה שהיה עלינו בתור יצורים צורכי תרבות לעשות הוא לצאת מהבית לבית הקולנוע הקרוב.

אבל רגע, מה אם לבת הזוג לא מתחשק לסדר עכשיו את הפיגורה? מה אם בן הזוג מותש מיום עבודה מפרך? בדיוק מהסיבות האלו התחילה העבודה לנסות ולמצוא פיתרונות לצופה העצלן. הצעד הראשון היה ספריות הוידאו. אלו סיפקו לנו את האפשרות להתרועעות חברתית מינימאלית – בינינו לבין נותן השירות בספרייה.

מאוחר יותר, צצו פתאום בין הרחובות מכשירי הוידאו-מט. ספריית סרטים ממוחשבת המאפשרת לנו השכרה ללא שום מפגש אנושי. פריצת הדרך של מכונות הוידאו האוטומטיות, או ספריות הסרטים להשכרה, התקבלה בברכה. כאן הנאת הצפייה הנכספת כרוכה במאמץ קל של יציאה קצרה מהבית לעבר המקום הקרוב המספק את סוג השירות הזה. נכון, נצטרך לחכות מעט עד שהסרט החדש יגיע לספרייה, אבל לפחות נוכל לאסוף אותו בפיג'מה.

כשהטכנולוגיה התפתחה, והעברת המידע על גבי תשתיות הכבלים והאינטרנט הגיעה למהירות ונפח גדולים מספיק, באופן טבעי הניסיונות למצוא מענה לצפייה בסרטים ממושב הטלויזיה בבית הלכו והפכו לעניין מרכזי יותר. תהליך שהוביל בסופו של דבר לפיתוח ה-TIVO (VOD בארה"ב) על גבי תשתית הכבלים במדינה ולאחר מכן לשאר העולם.

וכעת, כפי שניתן היה לצפות, הקדמה הנהדרת הביאה גם אלינו את הבשורה חדשה. בשורת ה-VOD. כאן בארץ , שתי החברות הגדולות האחראיות על חוויית הצפייה שלנו – Yes ו- Hot נהנות לספק לנו את האפשרות להתבטל לא רק תוך צפיית הסרט, אלא גם בהזמנתו. שירות ה – VOD מאפשר לצופה להזמין סרט מתוך מאגר המכיל מספר בלתי מבוטל של סרטים. ההזמנה כמובן כרוכה בתשלום, אך כמעט ולא בשום דבר אחר. דרך השלט ניתן לשוטט בין הז'אנרים השונים, להתעניין בתוכן הסרט דרך התקציר , ואם הייתם אחראיים מספיק, והכנתם את הפופקורן לפני, אין כל סיבה שישבנכם יעזוב את הספה.

אם כן, מה הפלא שיותר ויותר אנשים מוצאים עצמם מוותרים על הבילוי המתקיים בבית הקולנוע? טלוויזיות בחוויית צפייה של H.D מותקנות ברחבי הסלונים, אפילו בשורת התלת מימד כבר פוקדת אותנו בביתנו, מערכות סראונד, ספות אורטופדיות, הפסקות שירותים לבחירתנו, וכמובן, הסרט שבחרנו אנחנו, ולא מה שמוצג היום בהחלטת הנהלת בית הקולנוע.

השאלה 'מה הלאה' כבר מהדהדת. לא שחלילה שואפים אנחנו לבטל את תופעת הקולנוע הנהדרת, אך לאלו שכבר ממילא ויתרו עליה, האם ניתן לשפר את חווית הצפייה אפילו יותר? האם ימצאו את הדרך שהסרט בהזמנה אישית לא ייתקע פתאום באמצע, או שלא נצטרך לחכות כל כך הרבה זמן עד שהסרטים החדשים מהקולנוע יעברו לספריית הסרטים המפוארת המתממשקת אלינו למסך?

עד אז נמשיך ליהנות, נמשיך לצפות, ובינתיים שתהיה לנו צפייה נעימה.